Menü
Sepetiniz

Anzer Balı Kooperatif 500gr

Anzer Balı  Kooperatif 500gr
Anzer Balı Kooperatif 500gr
  • Stok Durumu: STOKDA YOK
  • Ürün Kodu: KY004
1.250,00TL
Pazartesi, Salı, Çarşamba günlerinde Aynı Gün Kargo
Kargo ücreti ağırlığa göredir
Kargo Fiyatlarımız Uygundur

Anzer Balı Nedir?

Anzer balı Rize'nin İkizdere ilçesi Ballıköy Anzer Yaylası'nda üretilmiş olan ve dünyada eşi benzeri olmayan çiçeklerden üretilmiş olan bir baldır. Anzer Ballıköy’de yetişmesi envai çeşit çiçeklerden arıların toplamış olduğu bal olarak; özellikle hastalıklara şifa dağıtıcı özelliği bulunan bir gıdadır.

Anzer balı birçok bilimsel araştırma sonrasında propolis oranı diğerlerine göre çok daha yüksek çıkan bir baldır. Ayrıca Demir, çinko mineralleri bakımından diğer ballardan çok daha zengin olan Anzer balı birçok bilimsel çalışmalar içinde antioksidan değeri yüksek olarak ortaya çıkmıştır.

Anzer Balı Nasıl Oluşur?

Anzer balı Türkiye'de üretimi sağlanmış olan ve dünyada eşi bulunmayan kır çiçeklerinin Flora örtüsüne sahip olan baldır. İngiliz ve Alman botanikçiler tarafından yapılan araştırmalar sonrasında 450-500 çeşide ait çiçek bulunan ve bunların üzerinde 80-90 tane de endemik çiçek sadece Anzer Ballıköy’de yetişmekte ve bu çiçekler içerisinden arıların toplamış olduğu her türlü derde deva ve hastalıklara şifa sunan Anzer çiçek balıdır.

Bütün dünyaya yayılan Anzer balı birçok faydaya sahiptir. Haziran ayı ilk haftası itibariyle kısmi bir şekilde karlı bölgeler içerisinde kardelenler ile beraber bahara ve yeşilliği ilk adımı atmış olan Anzer; müthiş güzelliği ile temmuzda zirveye ulaşarak Ağustosta en güzel dönemini yaşar. Haziranın son haftası içerisinde çiçeklerin açması ile arılar ağustos ayının ortasına kadar bu bölgede ballarını tamamlamayı başarırlar. Anzer’deki iklim şartları nedeniyle Ağustosun birinci ya da ikinci haftası içerisinde hasat edilme işlemi ile ballar kovandan alınmaktadır. Hava koşullarının etkisiyle çimenlerin erken biçilmesine bağlı bir şekilde bal üretim miktarı değişkenlik göstermektedir. Bazı dönemlerde hiç olmadığı yıllarda olabilmektedir. Anzer Bölgesi'nde ağaç yetişmez. Bu nedenle Anzer balında sadece Anzer Yaylası'nda yetişmiş olan endemik çiçeklerin polenleri yer almaktadır. Aksi olacak bir gerçek ise Anzer balı olmadığını gösterir. Anzer balının gerçek olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılması sağlanır.

Anzer balı çerisinde kesinlikle katkı maddesi ya da şeker bulunmaz. Isıl işlem görmeden sağlanan Anzer balının 40 derece santigratın üzerindeki sıcaklıklarda enzim ve polenleri etkisiz hale getirmesi nedeniyle; soğuk sağım yapılması sağlanır. Ekmeğe sürüp kahvaltı içerisinde tüketilecek normal bal değildir. Anzer balı genelde hastalıklara deva olması nedeniyle tüketilmesi sağlanır. Hacettepe Üniversitesi tarafından analiz edilerek garantisi tescil edilen bir bal olan Anzer balı dededen toruna geçmiş olan özel bir baldır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ilaç olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının kuvvet macunu olarak tükettiği Anzer balı; birçok hastalığa deva olabilecek bir şifa kaynağıdır​.

Anzer Balının Faydaları Nelerdir? 

Anzer balı​  özellikle ağrı ve sancıların giderilmesi için etkili bir fayda sağlar.

Ameliyat yaralarının erken kapanması için tüketilmesi gereken bir  baldır.

Ağızda bulunan aft ve ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olur.

Akciğer hastalıklarının iyileşmesinde etkili bir fayda sağlayan Anzer balı; özellikle akciğer kanseri olan kişilerin  de  tüketmesi gereken bir baldır.

Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği olan Anzer balı vücudu hastalıklara karşı korur.

Bademcik iltihaplarının yok edilmesini sağlama özelliği bulunmaktadır.

Bağırsaklarda oluşan düzensizlikleri ve iltihaplanmaları giderici özelliğe sahiptir.

Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için etkileyici bir fayda sağlar ve gelişimlerinde rol oynar.

Ciltte ortaya çıkabilecek her türlü lekeyi, cilt bozukluğunu giderme de yardımcı olur.

Cinsel gücü artırıcı, afrodizyak etkisi bulunmaktadır.

Damar tıkanıklıkları olan ve damar sertliği yaşayan kişiler için damarları açıcı özelliği bulunmaktadır.

Gözlerin güçlenmesine ve beyinde ortaya çıkabilecek hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olur.

Gün içerisinde yaşanan halsizliği giderici özelliği vardır. Hazmın kolaylaştırılmasına ve gelişimin hızlandırılmasını sağlar.

Gözlerin güçlenmesine faydalı olur.

İştah açıcı özelliği olan Anzer balı ayrıca hafızayı güçlendirme özelliğine de sahiptir.

Kabızlığı gidermenin yanı sıra ishalin kesilmesinde de yardımcı olur.

Kalp damar hastalıklarını tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Aşırı kalp çarpıntısını giderir ve kasları güçlendirerek kanı temizlemeye yardımcı olur.

Kemiklerin güçlenmesinde yardımcı olan Anzer balı kilo yapmaz.

Mide ülseri ve bağırsak hastalıklarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Kısırlığı giderici özelliği olan Anzer balı; metabolizmanın bozulmuş olan dengesinin de kurulmasına yardımcı olur.

Kış boyunca yaşanan soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların tedavi edilmesinde etkili olmaktadır.

Sinir sistemini rahatlatıcı özelliği olan Anzer balı; astım hastalığının tedavisinde etkilidir ve öksürüğün kesilmesine de yardımcı olur.

Hepatit B, C hastalıklarının tedavi edici özelliğine sahiptir ve sarılık hastalığını da iyileştirir.

Sedef hastalığı olanların kullanabileceği Anzer balı; bu hastalığın iyileştirilmesinde etkili olmaktadır.

Pprostatın önlenmesine yardımcı olan Anzer balı; özellikle sporcular için enerji artırıcı bir doping etkisi yaparak vücudun güçlenmesini sağlar​.

Anzer balı; özellikle enerji vermesi nedeniyle hızlı bir şekilde tüketilebilecek bir gıda olması sayesinde; atletizm, yüzme, dağcılık, futbol, basketbol, bisiklet yarışı, halter gibi sporlarla uğraşan kişilere güç vermesi ve yorgunluklarını hafifletmesi için tüketilebilir.

 Anzer Balı Nasıl Kullanılmalıdır?

Anzer balı yetişkinler için; günde bir ya da iki kere sabah akşam kahvaltıdan ve yemeklerden 2 saat öncesinde 1 yemek kaşığı olarak tüketilir. Bir su bardağı ılık su içerisine bir yemek kaşığı Anzer balı konulmak suretiyle de tüketilmektedir. Şerbet şeklinde içilmesi uygun bir uygulamadır.

Anzer balı çocuklar için; günde bir ya da iki kez sabah akşam kahvaltıdan ve yemeklerden 2 saat öncesinde aç karnına 3 kaç çay kaşığı olarak katı bir şekilde tüketilir veya bir su bardağı ılık su içerisine 3 çay kaşığı Anzer balı konmak suretiyle karıştırılır ve şerbet şeklinde suyu içilir.

Anzer balı bebekler için; günde bir ya da iki kere sabah akşam yemeklerden ya da kahvaltı 2 saat öncesinde aç karnına bir çay kaşığı ılık bir bardak su içerisinde ayrıştırmak suretiyle tüketilebilir; ancak bebeklerin 1,5 yaş ve üzeri olması önemlidir.

Anzer balı aç karnına içilmesi ile kana karışması çabuk oluşabilmektedir. Anzer balının hiçbir yan etkisi ve zararı bulunmaz. Çünkü içerisinde hiçbir şekilde katkı maddesi yoktur. Doğal olarak  Anzer Yaylasının çiçeklerinden elde edilmesiyle oluşmuş bir gıdadır.    

Anzer balı dünyaca meşhur olmasındaki en önemli etkenlerinden birisi de kanseri önleyici etkisinin bulunmasıdır. Anzer balının düzenli olarak tüketen kişilerde bazı araştırmalar sonrasında kanser hücrelerinin yok olduğu görülmüştür. Anzer balı kanın temizlenmesine ve yenilenmesinde de faydalı olması açısından vücudu yenilemeye ve her türlü hastalığa karşı vücudun yenilenmesi sonrasında bağışıklık kazanmasına yardımcı olur. Her açıdan faydalı olan Anzer balını tüketmek normal bir bal gibi tüketmek demek değildir. Anzer balı şifa niyetine kullanılan ve bu şekilde tüketilmesi uygun olan bir bal çeşididir.

Anzer Balı'nın gerçek olup olmadığını evde anlamak belki mümkün olmayabilir; ancak doğal ballar ve gerçek ballar ev ortamında şekerleme yapmaktadır. Sahte ballarda kesinlikle şekerlenme olmaz; duru bir şekilde uzun yıllar kalır. O nedenle bir balın  sahte olup olmadığını bu şekilde çıplak gözle anlamak mümkün olabilecektir.  Ama yine de kişilerin balın sahte olmasını anlaması zordur. Bu nedenle güven duyduğunuz yerlerden satın almalı ve sertifikasını istemelisiniz.

 Bu ürün Kaçkar Yöresel Süt Ürünlerinde Satılmaktadır.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Doğrulama Kodu