Menü
Sepetiniz

Arı Poleni 20g

Arı Poleni 20g
Arı Poleni 20g
Arı Poleni 20g
Arı Poleni 20g
Arı Poleni 20g
  • Stok Durumu: STOKDA YOK
  • Ürün Kodu: KY005
20,00TL
Pazartesi, Salı, Çarşamba günlerinde Aynı Gün Kargo
Kargo ücreti ağırlığa göredir
Kargo Fiyatlarımız Uygundur
Etiketler: polen

ARI POLENİ

Arı poleni, günümüzde arılar tarafından üretilen en faydalı doğa harikası olarak bilinir. Arı poleni, birçok hastalığa fayda sağlamakla beraber çoğu hastalıkta kullanılan ilaç tedavilerinin yanında da takviye olarak tüketilebilir.

Arılar, bal ve polen üretebilmek için günde milyonlarca çiçeğe konuyorlar. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde polen üretimi ve tüketimi de oldukça fazla. Karadeniz Bölgesi’nde ağaçların ve çiçeklerin dağlık ve doğal ortamda bulunması, polen ve bal üretimini daha da kaliteli hale getirebiliyor. Arılar, gezdikleri çiçekleri döllerken, aynı zamanda çiçeklerden aldıkları tohumları polen haline getirerek yuvalarında tüketiyor ve yavrularının beslenmesini sağlayabiliyorlar.

Uzun araştırmalardan sonra üretilen polenlerin besin değerinin yüksek olduğu anlaşılmıştır. Besin değerinin yüksek olmasıyla beraber birçok bal üreticisi, arıların polenleri kovana götürmeden önce kendilerinin kullanmasını hedeflemiştir. 

Arılar, polenleri genellikle kanatlarının arasında veya üzerinde taşımaktadır. Besin değeri yüksek olan polenler, tuzak yöntemiyle arıya zarar verilmeden üreticiler tarafından toplanıyor. İlk üretimde yaş bir kıvama sahip olan arı poleni, uzmanlar tarafından toplandıktan sonra steril ortamda kurutuyor. Kuruyan polenler, olduğu gibi tüketiliyor.

Günümüzde en iyi arı poleni, Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Karadeniz Bölgesi’nde polenlerin daha kaliteli olmasının sebebi de, bölgedeki iklim koşulları ve bölgenin dağlık arazilerinin çokluğudur. Karadeniz Bölgesi’nde dağlık araziler ve çiçekler, şehir merkezinde uzak yerlerde bulunuyor. Ormanların içerisinde bulunan ve polen tohumu alınan çiçekler radyasyon, çevre kirliliği ve diğer etmenlere uzak olduğu için polen hem doğal hem de kaliteli hale geliyor.

Polenleri toplamak isteyen üreticiler, arı kovanının önüne bir tuzak hazırlıyorlar. Tuzağa takılan arı, kovana girerken kanatları üzerinde taşıdığı polenleri düşürüyor. Düşürülen polenler üreticiler tarafından biriktirilip 15 gün süreyle steril ortamda kurumaya bırakılıyor.

Kurutma esnasında da polenin kalitesi değişebiliyor. Arı polenleri, yumuşak haldeyken binlerce vitamini ve faydayı içerisinde barındırıyor. Kurutma işlemi yapılırken ortam temiz olmalı ve polen kuruyunca içerisindeki vitaminler ölmemelidir.

Polenler, renk ve şekil bakımından da çok farklıdır. Her polen taneciğinin diğerlerine göre farklı rengi, boyutu ve şekli bulunur. Poleni ister sade, ister bala katarak tüketmeniz mümkün. Arı polenini günlük bir avuçtan fazla tüketmek de, vücut üzerinde yan etkiler bırakabiliyor.

Polenler, önceleri çok değer kazanmasa da son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda değeri oldukça büyük bir boyut kazanmıştır. İçerisinde bulunan maddeler ve vitaminler, polenin kanser tedavisinde bile takviye olarak kullanılabileceğini ispatlıyor. 

Poleni daha faydalı hale getirmek için, arı sütü veya bal ile tüketebilirsiniz. Arı sütü veya bal ile buluşan polen, birden farklı vitaminle birleştiğinde sağlanacak faydayı da iki katı arttırıyor. Polenler çok zor şartlarda elde ediliyor ve üretimi genellikle az.

Toplantıya katılacak olan iş adamlarının, çalışmalara tanıklık edecek bilim adamlarının da oldukça fazla polen tüketildiği biliniyor. Polen, vücuda enerji vermekle beraber beyin hücrelerini de yenileyici nitelikte.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Doğrulama Kodu